Wanna czy natrysk?

Architektura i wzornictwo -

Przystępując do aranżacji nowej, lub przebudowy istniejącej, łazienki nieraz zastanawiamy się, jakie urządzenia sanitarne w niej umieścić. W przypadku domu mieszkalnego, w którym jest na ogół kilka łazienek i nierzadko oddzielne pomieszczenie pralni, mamy większy wybór.

Jeśli natomiast posiadamy mieszkanie, najczęściej z jedną łazienką, to często musimy wygospodarować w niej również miejsce na pralkę. Dobrze jest, jeśli łazienka ma większą powierzchnię, obecnie zresztą buduje się mieszkania z większymi łazienkami niż w czasach PRL.

Optymalnie byłoby mieć w łazience zarówno natrysk, jak wannę, ale rzadko dysponujemy taką ilością miejsca. O wyborze „wanna czy natrysk” decydują takie czynniki, jak: indywidualne upodobania, ilość i kształt przestrzeni, jaką dysponujemy, walory użytkowe, łatwość utrzymania higieny oraz zużycie wody.


Na fotografii: łazienka w domu w Nadarzynie

Ważne jest, aby zastanowić się nad naszymi potrzebami. Wanna sprawdza się, kiedy w rodzinie są małe dzieci, ponadto może być wykorzystywana w trakcie prania większych sztuk odzieży lub bielizny pościelowej. Brzeg wanny może jednak stanowić barierę dla osób starszych lub niepełnosprawnych ruchowo. Jeżeli mamy w rodzinie takie osoby, natrysk może okazać się lepszym rozwiązaniem. Można dodatkowo zamontować w kabinie składane krzesło. W handlu dostępne są oprócz krzeseł rozmaite akcesoria takie, jak: uchwyty, poręcze ułatwiające wykonywanie czynności higienicznych nie tylko osobom w podeszłym wieku. Pamiętajmy też o tym, że mokre dno brodzika lub wanny staje się śliskie, czasem warto zamontować tam matę lub naklejki antypoślizgowe.

Na fotografii: łazienka w niewielkim mieszkaniu na Żoliborzu

W pomieszczeniach zamieszkania zbiorowego stosuje się brodziki jako lepiej spełniające wymogi higieny niż wanna, w domu czy mieszkaniu kierujemy się innymi kryteriami. W praktyce „domowej” wanna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości niż kabina natryskowa. Często występującym problemem jest pojawianie się pleśni na styku ścian z podłogą. Aby temu zapobiec, należałoby po każdym użyciu wycierać całe wnętrze kabiny do sucha, co przy większej liczbie domowników nie zawsze jest możliwe.

Pośrednim rozwiązaniem jest zamontowanie niskiej rozkładanej, przesuwnej lub otwieranej ścianki na brzegu wanny.

Uważa się, że korzystanie z natrysku powoduje mniejsze zużycie wody niż kąpiel w wannie, ale zależy to oczywiście od czasu trwania kąpieli.

arch. Barbara Figurna