Światło we wnętrzu

Architektura i wzornictwo -

Światło słoneczne dodaje nam energii i ułatwia pozytywne spojrzenie na rzeczywistość. Jak ważne jest światło dzienne uświadamiamy sobie wtedy, gdy zdarza nam się przebywać dłużej w ciemnych pomieszczeniach. Zwykle nie jesteśmy w stanie wytrzymać w nich zbyt długo. W procesie projektowania domu czy mieszkania, jedną z pierwszych rzeczy branych pod uwagę jest usytuowanie budynku względem stron świata i związane z tym nasłonecznienie.

Ważną sprawą jest też ukształtowanie budynku i jego otoczenie: budynki sąsiednie oraz drzewa, które mogą zacieniać lub przesłaniać. To jeden z powodów, dla których planując budowę domu lepiej zamówić projekt indywidualny niż typowy. Nie ma dwóch identycznych kontekstów.

W naszym klimacie raczej tęsknimy za słońcem, choć w porze letniej czasem możemy być zmęczeni nadmiarem światła i ciepła słonecznego. Najbardziej nasłonecznione są pomieszczenia z oknami od strony południowej i zachodniej, natomiast okna od północy dają światło rozproszone bez nasłonecznienia. Na ogół planując dom czy mieszkanie umieszcza się kuchnię od wschodu lub północy, podobnie jak sypialnie, natomiast pokój dzienny od południa lub zachodu, ale zasady te nie są sztywne, wiele zależy od osobistych upodobań domowników.

Jak można zwiększyć ilość światła we wnętrzu?

Bardzo ładne światło dają świetliki i okna dachowe. Jeśli jest taka możliwość, warto je zastosować. Okna te można zamontować w istniejącym dachu.

Na ilustracji 1 widać okna połaciowe doświetlające salon i jadalnię. W jadalni okno jest umieszczone centralnie nad stołem. Czasem możemy zwiększyć ilość światła dziennego poprzez wyburzenia ścian lub ich fragmentów. Działania te wymagają bezwzględnie opinii konstruktora i ewentualnych obliczeń. Można też doświetlić ciemne pomieszczenia np. łazienkę przez okno wewnętrzne, które możemy wypełnić szkłem matowym. Przez wprowadzenie okna wewnętrznego spowodujemy, że światło „wleje się” do innych pomieszczeń.

Na ilustracji 2 pokazane jest niewielkie mieszkanie, w którym ścianę między salonem a łazienką zastąpiono filarami. Przestrzeń między nimi wypełniono szkłem matowym, które jednocześnie stanowi tło dla półek drewnianych. Dzięki temu zabiegowi łazienka zyskała pośrednie światło dzienne, a dodatkowo sprawia wrażenie większej.

Efekt rozjaśnienia uzyskamy malując ściany na jasne kolory. Na ostateczny wygląd całości wpłyną również barwy użytych elementów wyposażenia wnętrz takich, jak: podłogi, meble, drzwi itp. Wnętrze z czytelnym podziałem funkcji, uporządkowane, niezagracone, bez przeładowania meblami i bibelotami, odbieramy jako jaśniejsze. Ogólnemu ładowi i przejrzystości sprzyja również spójność i jednorodność stylistyczna we wnętrzu czyli „jedna myśl”.

Jeśli przystępujemy do remontu lub urządzenia mieszkania, warto dobrze przemyśleć ten temat. Osoby w takiej sytuacji coraz częściej korzystają z usług architekta.

tekst i zdjęcia: architekt Barbara Figurna tel. 609 586 884

ilustr.1 Dom w Nadarzynie, proj. Barbara Figurna

ilustr.2 Mieszkanie na Żoliborzu, proj. Barbara Figurna