Suwalszczyzna

Podróże po Polsce -

Suwalszczyzna to miejsce idealne dla osób pragnących wypocząć w ciszy, z dala od wielkomiejskich tłumów i cywilizacji. Po dotarciu na miejsce urzeka cisza i zaskakujące unikatowe krajobrazy. Urozmaicona, niełatwa do pokonania, rzeźba terenu kojarzy się z terenami podgórskimi. Można tu z powodzeniem organizować zarówno wyprawy piesze, jak rowerowe. Na terenie znajdziemy znakomicie przygotowane ścieżki poznawcze i edukacyjne przybliżające zwiedzającym historię, etnologię i środowisko przyrodnicze tych miejsc.

SPK to najstarszy park krajobrazowy w Polsce, utworzony w 1976r. celem ochrony unikalnego krajobrazu polodowcowego, szczególnych wartości przyrodniczych i geologicznych. Można tu zobaczyć: głębokie rynny lodowcowe, kręte wały ozów i wysokie pasma wzgórz morenowych. Występują tu największe w Polsce nagromadzenia polodowcowych głazów narzutowych zwane głazowiskami. Jeziora Suwalszczyzny uchodzą za najpiękniejsze i najczystsze w Polsce.

Na szlaku spotkamy wiele atrakcji, jak. np. molenna staroobrzędowców w Wodziłkach, gdyż teren ten zamieszkiwany był do niedawna przez zwarte osadnictwo staroobrzędowców, Góra Zamkowa, na której odnajdziemy ślady zamieszkujących tu przed laty Jaćwingów. Możemy natrafić na pozostałości cmentarzy ewangelickich.

Warto wybrać się nad Hańczę, najgłębsze jezioro w Polsce, o średnio rozwiniętej linii brzegowej z kilkoma malowniczymi zatokami. Jest to atrakcyjne miejsce do uprawiania nurkowania.

We wsi Smolniki przy północnej granicy Parku znajduje się punkt widokowy „U Pana Tadeusza”, z którego rozciąga się piękna panorama z widokiem na jeziora Kojle i Perty, w oddali można zobaczyć góry: Jesionową, Cisową i Krzemieniuchę. To tu realizowane były zdjęcia m.in. do „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

Mieszkańcy tych ziem posługują się gwarą suwalską z dużą ilością „szeleszczących” spółgłosek, np. rzeka Szeszupa, jezioro Szurpiły, Szelment. Drzewo iglaste to po suwalsku „iglaszka”.

Henryk Syska, autor "Mgieł nad Wigrami" pisze, że "Ziemia ta piękna jak baśń". To prawda, że obok realnego wymiaru, można w tej krainie odnaleźć i ten tajemniczy, baśniowy..

tekst: Barbara Figurna
zdjęcia: Beata Tatol