Serce domu

Architektura i wzornictwo -

Trudno sobie wyobrazić dom bez jadalni. I chociaż tu i ówdzie pojawiają się propozycje zastąpienia stołu ławą czy niskim stolikiem kawowym albo barkiem, to jednak nic nie zastąpi tradycyjnego wygodnego stołu z krzesłami. Nawet mając do dyspozycji małe mieszkanie warto wygospodarować miejsce na stół. Jadalnia powinna znajdować się pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym – może być otwarta albo stanowić część kuchni lub salonu. W kamienicach przedwojennych projektowano specjalne pokoje zwane stołowymi, obecnie raczej je otwieramy.

Oprócz podejmowania gości stół ma niezastąpioną rolę w życiu rodziny. Nic tak nie jednoczy, jak wspólny, spożyty wygodnie, spokojnie i elegancko, posiłek. Warto więc zadbać o oprawę tych spotkań.

Planując dom lub mieszkanie przeznaczmy na jadalnię miejsce, o ile jest taka możliwość, w pobliżu okna, najlepiej z ładnym widokiem, może w pobliżu wyjścia na taras. Jeśli przestrzeń na to pozwala, namawiam na stół raczej za duży niż za mały. Przydatnym rozwiązaniem są stoły rozkładane. Na ogół stoły prostokątne lepiej wpisują się w pomieszczenia i wykorzystują miejsce niż okrągłe. Stół prostokątny może przylegać jednym bokiem, najlepiej krótszym, do ściany, natomiast okrągły dosunięty do ściany nie wygląda najlepiej. Warto zwrócić uwagę na to, aby żaden z użytkowników stołu nie był przyblokowany przez sąsiada, ale mógł swobodnie odejść od stołu.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest kredens lub pomocnik w pobliżu stołu, ewentualnie blat służący jako miejsce do odstawiania talerzy, półmisków i nakryć.

Rzeczą ważną jest oświetlenie stołu, które tworzy nastrój. Przyjemnie wygląda oprawa sufitowa wisząca umieszczona na środku stołu bezpośrednio nad nim. Trzeba jednak pamiętać, że taka lokalizacja oświetlenia uniemożliwia manewr związany z przemieszczeniem stołu.

Odradzam łączenie telewizora z jadalnią. Najlepiej umieścić go w innym pomieszczeniu, no a jeżeli już przewidujemy umieszczenie go w tym samym wnętrzu, to najlepiej tak, aby siedzący przy stole nie mogli jednocześnie widzieć ekranu.

Namawiam do zwrócenia uwagi na jadalnię, która podkreśla rangę wspólnego posiłku jako wyjątkowego czasu, który domownicy mogą spędzić ze sobą nawzajem.

Barbara Figurna

Zdjęcia z archiwum autorki