Przy kominku

Architektura i wzornictwo -

Chwile spędzone przy płonącym ogniu mają w sobie coś wyjątkowego, nastrojowego i jednoczącego. Myśląc o kominku mamy bardzo wiele pozytywnych i przyjemnych skojarzeń. Ogień w kominku daje tak miłe ciepło, światło, dźwięk i zapach... Określenie „domowe ognisko” jest wreszcie synonimem wspólnoty, bezpieczeństwa i zgody w rodzinie. Kominek po prostu tworzy atmosferę domu.

Nic więc dziwnego, że posiadanie kominka jest często życzeniem osób przystępujących do budowy domu. Nawet jeśli w praktyce często zdarza się, że właściciele domu z kominkiem tak naprawdę „odpalają” go parę razy w roku.

Przymierzając się do budowy domu lub zamontowania kominka w istniejącym wnętrzu należy przemyśleć temat. Po pierwsze kominek wymaga pomieszczenia o odpowiedniej wielkości. Nie będzie prezentował się dobrze wciśnięty między telewizor a stół jadalny. Po drugie kominek wymaga odpowiedniej lokalizacji. Nawet jeśli miałby stanąć przy oknie, będzie miejscem centralnym, sercem domu. Nie powinien być w przejściu, ale trzeba przewidzieć się trochę miejsca przed nim, aby można było umieścić tam sofy czy fotele. Najlepiej by było, aby ewentualny telewizor znalazł się w innym pomieszczeniu tak, aby nie stanowił konkurencji dla kominka. Warto to przemyśleć aranżując całość.

Kominek wymaga zapewnienia wymiany powietrza, co sprowadza się do zapewnienia dwóch przewodów: dymowego i wentylacyjnego oraz nawiewu powietrza zewnętrznego.

Kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania budynku. Sam kominek - nie, kominek z instalacją rozprowadzającą ciepło po całym domu za pośrednictwem powietrza (system DGP) czy wody (kominki z tak zwanym płaszczem wodnym) – tak. Do spełnienia wymogu ogrzewania wystarczy bowiem wyposażyć budynek w instalację ogrzewczą, która z definicji nie zawiera źródła ciepła.

Jeżeli myślimy o wykorzystaniu kominka jako źródła ogrzewania budynku lub jego części, to nasze oczekiwania spełni wkład żeliwny z szybą żaroodporną. Jeśli nie, mamy do wyboru również kominek tradycyjny – z otwartym paleniskiem lub koza na pelety. Tradycyjny murowany z cegły szamotowej kominek wymaga wzmocnienia stropu lub fundamentu ze względu na swój ciężar. Jego wykonanie nie należy do zadań łatwych i wymaga zatrudnienia doświadczonego zduna.

W długie jesienne i zimowe wieczory dom za sprawą płomieni w kominku staje się ciepły i przytulny.

Architekt. WWW: https://www.facebook.com/pages/BFArchitekt/760469917347477 Tel. 609 586 884 E-mail: [email protected] (zdjęcia z archiwum autorki)