Piramida w Rapie

Miejscem niezwykłym w dziedzictwie kulturowym Polski jest położona w miejscowości Rapa niedaleko Bań Mazurskich (okolice Gołdapi) piramida. Tak, piramidy istnieją w Polsce. Ta w Rapie nie jest jedyną położoną na terenie Polski. Fundatorem tej piramidy był właściciel majątku w Rapie baron Friedrich von Fahrenheid - kolekcjoner dzieł sztuki i mecenas artystów. Na początku XIX zetknął się on w Paryżu z modną w owym czasie egiptologią. Zafascynowały go w szczególności egipskie piramidy. W efekcie tej fascynacji postanowił zbudować w 1811 roku grobowiec - piramidę w swoim majątku.

Projektantem piramidy był duński rzeźbiarz Berthel Thorwaldsen. Ten sam, który zaprojektował pomnik Mikołaja Kopernika i księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie. W grobowcu spoczęli następnie Johann Friedrich von Farenheid (zm. 1834r.), Wilhelmine von Farenheid (zm. 1847r.) oraz sam budowniczy Friedrich von Farenheid (zm. 1849 r.).

Warto podkreślić związek piramidy w Rapie ze złotą liczbą. Budowla została wykonana na planie kwadratu. Kształt piramidy nie przypomina z zewnątrz piramidy Cheopsa. Celem budowy grobowca - piramidy było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała, co faktycznie samoczynnie nastąpiło. Piramida mazurska ma trzy otwory wentylacyjne, trumny zostały ułożone na płaskim podłożu a kąt pochylenia ścian zewnętrznych wynosi 68-70°, czyli za duży na złotą proporcję. I tutaj szykuje się niespodzianka, właściwą proporcję zachowano w wewnętrznym kształcie piramidy i tam kąt nachylenia ścian bocznych do podstawy wynosi 51°52'. Znając długość boku podstawy: L można pokusić się o ocenę wysokości piramidy wynikającej ze wskazanego w poprzedniej notatce wzoru

Stąd jest to wysokość górnej części piramidy. Można też wyliczyć odwrotnie

Stronawikipedia.org podaje wymiary zewnętrzne piramidy: wysokość piramidy jako 15,9 m (zapewne liczoną od podstawy), szerokość natomiast jako 10,4 m. Ale wtedy obliczona dla wskazanej szerokości wysokość to H=5,2*1,272=6,6144 (m). Byłaby to wtedy wysokość części wewnętrznej piramidy.