Etykieta golfa

Styl -

Gra w golfa jest jedną z najbardziej eleganckich dyscyplin sportowych. To jedyny sport, który kieruje się zasadami zachowania się oraz ubioru – etykietą. Reguły gry w golfa rozpoczynają się rozdziałem dotyczącym etykiety, która tworzy wyjątkowy styl tego sportu.

Golf opiera się na zasadach fair play, zgodnie z zapisami wyrównuje szanse graczy, handicap sprawia, że początkujący golfista może zmierzyć się z zawodowcem. Biorący udział w tej grze zwracają również uwagę na to, aby pamiętać o bezpieczeństwie i komforcie innych graczy. Powinni również dbać o teren, po którym się poruszają, naprawiając ślady po piłkach lub grabiąc bunkry.

Golf to uczciwość, szanowanie innych uczestników gry, elegancja w sposobie zachowania się, ale również w wyglądzie zewnętrznym. Regulacje dotyczące ubioru są ściśle określone prawie w każdym klubie golfowym. Zgodnie z etykietą niedopuszczalne są jeansy, koszulki typu T-shirt, koszulki bez rękawów. Zaleca się ubieranie długich materiałowych spodni z paskiem oraz koszulek z kołnierzykiem w stonowanych kolorach. W niektórych klubach można założyć krótkie spodnie, ale powinniśmy wtedy pamiętać o założeniu dłuższych skarpet. Kobiety mogą nosić spódnicę lub spodnie o stosownej długości. Dozwolone jest również nakrycie głowy – czapeczka z daszkiem lub sam daszek. Gracz powinien wyglądać elegancko, schludnie i przyzwoicie. Strój powinien być również dostosowany do warunków atmosferycznych, gdyż golfowe przysłowie mówi, że nie ma złej pogody do gry w golfa jest tylko źle ubrany golfista. W niektórych klubach, aby wejść od budynków klubowych Panowie powinni mieć na sobie marynarkę oraz krawat.

Te wszystkie elementy sprawiają, że golf oferuje graczom możliwość aktywnego wypoczynku oraz bezpośredniej sportowej rywalizacji ujętej w ramy etykiety opisującej zasady zachowania się oraz ubioru.

Agnieszka Bilska