Dobre wejście

Architektura i wzornictwo -

Aranżując strefę wejścia w domu lub mieszkaniu warto tę sprawę przemyśleć i poświęcić jej chwilę uwagi. Hall jest miejscem bardzo ważnym, niejako wizytówką mieszkańców. Są osoby, które przyjmujemy tylko tu, nie zapraszając ich w głąb mieszkania. To w tym miejscu następują tak ważne momenty, jak przywitania i pożegnania naszych bliskich: członków rodziny, znajomych, przyjaciół. I to zarówno te codzienne, które w gruncie rzeczy też są wyjątkowe, jak i te planowane lub niespodziewane, na które, być może, czekamy latami. Tutaj też nieraz padają ważne, zapadające w pamięć, słowa, którym należy się przyjemna i elegancka oprawa przestrzenna. I chociaż żyjemy w biegu, to w naszej zmysłowej pamięci pozostaną zapisane wrażenia, sceny i obrazy.

W domu zwykle wchodzimy najpierw do przedsionka, a następnie do hallu, natomiast w mieszkaniu po przekroczeniu progu wkraczamy bezpośrednio do hallu.

Dobrze jest, kiedy hall, proporcjonalnie do wielkości mieszkania, nie jest zbyt mały. Powinien pomieścić parę osób jednocześnie oraz wygodne miejsce do przebrania się z odzieży wierzchniej, lustro, szafę lub garderobę. Bardzo przydatny będzie chociażby minimalny kawałek blatu służący do odłożenia kluczy, zakupów czy innych drobiazgów. Ważną sprawą jest oświetlenie z łatwym dostępem do włącznika, ponieważ na ogół nie ma tu dostępu światło naturalne.

Hall nie powinien odbiegać stylistycznie i kolorystycznie od reszty mieszkania, ale raczej być jego kontynuacją. Dobrze jeśli jego przestrzeń wciąga i zaprasza otwierając się na kuchnię czy pokój oświetlone światłem dziennym.

Warto zwrócić uwagę na aspekt praktyczny. Ściany, a zwłaszcza podłoga powinny być łatwe do utrzymania w czystości. A jeśli uda się nam wygospodarować zamykaną szafkę na buty i miejsce do siedzenia, aby wygodnie zmienić obuwie, to już jest pełny sukces.

 

Barbara Figurna

Zdjęcia z archiwum autorki