Beskid Wyspowy

Podróże po Polsce -

Planując jesienne wędrówki po górach czy wyprawy zimą na narty warto pojechać do Beskidu Wyspowego. Jest on wysuniętą na północ grupą górską Zewnętrznych Karpat Zachodnich, makroregionu Beskidy Zachodnie. Od wschodu graniczy z Kotliną Sądecką i Pogórzem Rożnowskim, od południa z Gorcami, od zachodu z Kotliną Rabczańską i Beskidem Makowskim, od północy z Pogórzem Wiśnickim.

Na tym terenie charakterystyczne są samodzielne masywy górskie, porozdzielane szerokimi przełęczami i dolinami: Śnieżnica (1006 m), Luboń (1022 m), Lubogoszcz (968 m), Ćwilin (1072 m), Jasień (1062 m), Modyń (1029 m), Mogielica (1170 m) i mniejsze, np. Szczebel (977 m) i Łopień (Łopień Wschodni 805 m, Środkowy 955 m, Zachodni 951 m).

Dobrym miejscem na nocleg jest schronisko górskie i ośrodek rekolekcyjny na południowym stoku Śnieżnicy na wysokości 840 m. Plecaki na plecy i trzeba dojść na własnych nogach do schroniska od przełęczy Gruszowiec. W 2000 r. wybudowano tu nową kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej – patronki tego miejsca. W kaplicy znajduje się obraz podarowany przez św. Jana Pawła II, będący kopią obrazu z Bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

Śnieżnica zawdzięcza swą nazwę od faktu, że na północnych stokach utrzymują się długo płaty śniegu. Z tego względu jest to dogodne miejsce dla narciarzy. Do stacji narciarskiej można się dostać od schroniska bądź ze stacji PKP Kasiny Wielkiej. Nazwa góry podawana w źródle z 1254 r. to „Śnieżna”, a w ludowych przekazach „Widlasta Góra”, gdyż ma trzy wierzchołki: „Na Budaszowie”, „Wierchy” i „Nad Stambrukiem”.

Warto przejść przełęczą Gruszowiec na sąsiedni Ćwilin, choć wejście jest bardzo strome. Jest to jednak jeden z najładniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Na jego szczycie rozciąga się Polana Michurowa, gdzie kiedyś wypasano owce. Stąd roztacza się panorama na Mogielicę, Jasień i Gorce. Przy dobrej pogodzie za nimi widoczne są Tatry. To właśnie w tym miejscu Kazimierz Sosnowski wymyślił nazwę Beskid Wyspowy patrząc na góry widoczne jak wyspy zanurzone w morzu mgieł.

Innym szczytem, na który warto się wdrapać jest Luboń Wielki (1022 m), gdzie znajduje się schronisko górskie. W czasie II wojny światowej swoją bazę mieli tu partyzanci, stąd czasem był zwany „Polską Górą”. Piękne widoki można także podziwiać wędrując przez Łopień w środkowej części Beskidu Wyspowego, górze o trzech szczytach. Oczywiście, jest wiele legend, m.in. o Mogielicy, że Mogielicę pojął za żonę olbrzym Łopień.

Jeśli ktoś ceni sobie ciszę podczas wędrówek górskich, to zdecydowanie polecam Beskid Wyspowy.

Agnieszka Kowalkowska